1. 1

 

 

 

Twardzi ludzie są jak hartowane szkło

Wytrzymują więcej niż inni ludzie, ale gdy już się rozpadają, to na miliony
kawałków, których nie można już skleić w całość.

Co to jest szkło hartowane?

Większość osób kojarzy ten proces obróbki cieplnej ze stalą, która dzięki niemu staje się twardsza. Polega on na wygrzaniu materiału do odpowiednio wysokiej temperatury, a następnie szybkim schłodzeniu. W przypadku szkła jest podobnie. Hartowanie polega tu na podgrzaniu do temperatury około 630-640 ºC, a następnie schłodzeniu w strumieniu sprzężonego powietrza. W pierwszej chwili dochodzi do skurczu, czyli „zamrożenia” warstw wierzchnich, które powoduje powstanie naprężeń rozciągających, a wewnątrz – ściskających. Następnie środkowa część stygnie, lecz proces ten nie może przebiegać w zwykły sposób – przeszkadzają w tym zastygłe warstwy zewnętrzne. W kolejnym etapie następuje już tylko ochłodzenie do temperatury otoczenia.

Czy można ciąć szkło hartowane?
Szkło hartowane nie może być już poddawane żadnym obróbkom, takim jak cięcie czy szlifowanie. Wszystkie czynności należy wykonać przed procesem, w innym wypadku materiał ulegnie zniszczeniu. Szkło hartowane, dzięki istniejącym w nim naprężeniom wewnętrznym, w momencie uszkodzenia rozpada się na niewielkie cząstki, dzięki czemu jest bardzo często wykorzystywane jako szyba samochodowa. Warto pamiętać, że poprzez obróbkę termiczną materiał ten jest nawet trzy razy bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło.

Szkło hartowane zastosowanie
Jak już wspomnieliśmy szkło hartowane ma zastosowanie w szybach samochodowych. Ze względu na zwiększoną wytrzymałość można spotkać je także w innych miejscach, takich jak szklane półki czy blaty. Materiał ten z powodzeniem wykorzystywane jest także w meblach, kabinach prysznicowych czy sprzęcie AGD. Inne popularne użycia szkła hartowanego to elementy przeszklonych balustrad i fasady. Każdy może być barwiony i ozdabiany, jednak wszelkie procesy należy przeprowadzić przed procedurą obróbki cieplnej.